5 mitów o oszczędzaniu

Dzisiaj polecamy ciekawy artykuł Michała Kisiela na Bankier.pl o 5 mitach dotyczących oszczędzania.

Mit 1. Kupujesz dużo – kupujesz taniej

Mit 2. Sprytne kupowanie to polowanie na okazje

Mit 3.  Rezygnując z drobnych przyjemności zgromadzisz fortunę

Czynnik latte zwraca uwagę na rolę drobnych, niepotrzebnych wydatków, ale raczej nie należy rozumieć tego przykładu zbyt dosłownie. Zamiast rezygnować z drobnych przyjemności, lepiej poszukać oszczędności gdzie indziej – chociażby obniżając koszty korzystania z telefonu komórkowego czy rezygnując z niepotrzebnych produktów finansowych. Nawyk picia przykładowej „kawy z mlekiem” i tak do nas wróci za jakiś czas, a szansa na rzeczywiste oszczędności kryje się w powtarzalnych większych wydatkach.

Mit 4. Gaś światło, wyłączaj komputer

Oświetlenie i elektronika to zaledwie około 10 proc. zużycia energii w gospodarstwie domowym

Mit 5. Kupując mieszkanie na kredyt budujesz majątek

Jeśli kupujemy na własne potrzeby, to cel nie ma wiele wspólnego z oszczędzaniem, a dla domowego budżetu wynajem czasem może okazać się bezpieczniejszy.

Więcej: 5 mitów o oszczędzaniu

Ten wpis został opublikowany w kategorii oszczędności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
  • Jarosław Więtakowski

    Z mitem drugim się nie zgadzam… Często poluję na okazję i często udaje się dzięki temu zaoszczędzić! Pozdrawiam – Jarek – zapraszam też do mnie 🙂 http://jakoszczedzacpieniadze.pl/

  • Marta Sopyk

    Ja się nie zgodzę z 4 mitem, co w sytuacji gdy posiada się 3 telewizory, 2 komputery i żarówek tyle co w urzędzie gminy? Ja oszczędzam od lat dbając właśnie o takie niuanse i trzymając ciężko zarobione pieniądze na lokacie https://www.santanderconsumer.pl/lokaty Polecam każdemu.