Bezpieczeństwo finansowe

Dzisiaj chciałbym Wam przybliżyć fundusze, które znajdują się w ramach bilancio. Stworzyliśmy, aż 3 główne fundusze abyście mieli klarowną sytuację:

  • fundusz awaryjny – środki na nim zebrane mają nam służyć na awaryjną sytuację, np. popsuta pralka lub wymiana sprzęgła w aucie. Uważam, że kwota 2 tys. zł jako docelowa dla większości osób powinna być odpowiednia, oczywiście wszystko zależy od ilości sprzętów jakie posiadamy, a które mogą ulec awarii
  • fundusz bezpieczeństwa – fundusz, który ma zapewnić nam pieniądze na życie w przypadku utraty pracy (czytaj więcej poniżej)
  • fundusz oszczędnościowy – w momencie, gdy mamy zapewnione pieniądze na awarie (f. awaryjny) i życie (f. bezpieczeństwa) możemy zacząć gromadzić oszczędności

Na fundusz oszczędnościowy naszym zdaniem powinno odkładać się nadwyżki finansowe, gdy f. bezpieczeństwa zapełni się w 50%. W takim wypadku 10-20% z nadwyżki, którą odkładamy możemy spokojnie zacząć wpłacać na f. oszczędnościowy. Sukcesywnie zwiększając tę kwotę.

Wszyscy zastanawiają się ile w takim razie powinna wynosić kwotę na funduszu bezpieczeństwa? Aby zapewnić nam bezpieczeństwo finansowe, powinniśmy mieć rezerwę gotówki, która pozwoli nam przeżyć przez 6-12 miesięcy, bez dopływów bieżących dochodów.

Kwota oczywiście uzależniona jest od tego ile osób mamy na utrzymaniu. Jeśli wydatki naszej rodziny (lub własne, gdy rodziny nie mamy) kształtują się na poziomie 3 tys. zł to fundusz bezpieczeństwa powinien być ustawiony na kwotę 18-36 tys. zł. Mając taką kwotę przetrwamy nieprzewidziane chwile.

W bilancio.me możemy ustawić ręcznie kwotę, którą chcemy osiągnąć na funduszu awaryjnym i bezpieczeństwa w naszym Profilu. Docelowo (wersja 1.0) bilancio będzie starał się podpowiedzieć te kwoty na podstawie historii budżetu.

W głównym podsumowaniu (Pulpit) prezentujemy później zapełnianie się poszczególnych funduszy od najważniejszego. Najpierw zapełnia nam się f. awaryjny, później prezentujemy bezpieczeństwa. A gdy jesteśmy bezpieczni finansowo pojawia się na wykresie stan naszych oszczędności.

Wg ostatnich badań przeprowadzonych przez Genworth Financial i University of Bristol tylko 2% polskich gospodarstw domowych ma poczucie bezpieczeństwa!

Wyniki indeksu Genworth w 2010 roku

Gorzej od nas wypadają tylko Grecy  i Portugalczycy. Dlatego oszczędzajmy, jeśli tego jeszcze nie robimy wystarczą małe kwoty na początek, np. 100 zł. Najważniejsze, aby wyrobić w sobie nawyk.

A do jakiej kwoty powinniśmy dążyć? Do takiej, która będzie na nas zarabiać, a nie my na nią. Dla przykładu mając 500 tys. zł, które dawałoby tylko 5% zysku (lokata / konto oszczędnościowe, ale dla takiej kwoty dostaniemy indywidualną ofertę) będziemy co miesiąc dostawać z odsetek ponad 2 000 zł.

W tym momencie może się Tobie to wydawać dużo, ale gdy przekroczysz pułap kilkudziesięciu tysięcy będzie łatwiej…

Ten wpis został opublikowany w kategorii fundusze. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.