2 miliony Polaków zadłużonych!

Niestety, liczba zadłużonych Polaków przekroczyła 2 miliony osób. Przeciętny dłużnik zalega z 13,8 tys. zł. Na dzień dzisiejszy w Polsce może jeszcze nie odczuwamy, że coraz więcej z nas ma problemy ze spłatą swoich zobowiązań, ale za kilka lat to poczujemy (bo nas na kredyty po prostu nie stać) – mam nadzieję, że nie na własnej skórze.  Dlaczego tak szybko przybywa nam dłużników?

Niestety żyjemy ponad stan. Często robimy to nieświadomie. Prosty przykład.

Sąsiad z naprzeciwka kupił nowy samochód, którego świetną reklamę codziennie widzimy. Wiemy, że sąsiad nie zarabia wielkich sum, a jednak kupił. Automatycznie myślimy, że jak On – to i My. Niestety, bardzo często się okazuje, że brakuje nam pieniądze na inne rzeczy. Dlatego w dzisiejszych czasach, jak nigdy wcześniej potrzebny jest umiar. Banki wciskają nam karty kredytowe, kredyty gotówkowe i pożyczki i to tylko powoduje złudzenie że nas stać – nie stać nas!

Musimy nauczyć się kontrolować nasze wydatki, a następnie nauczyć się oszczędzać i dobrze wydawać te pieniądze. Bilancio (demo), który powstał do takiej kontroli jak i my służmy radą.

W przypadku zadłużenia się istnieje inne ryzyku – wzięcie kolejnego kredytu. Wychodzimy z założenia, że poprzedni nadto nie obciąża naszego budżetu a trafiła się kolejnego „okazja”. Wielu Polaków po kilku latach z takiego powodu ma na głowie kilka kredytów, bo np. notorycznie korzystało z wakacji na kredyt – w końcu cały koszt się sumuje i mocno nas przygniata. Musimy zrozumieć, że nie zawsze możemy sobie pozwolić na dalekie wakacje.

Nie bierzmy kredytów na…spłatę poprzednich kredytów. Jest to spirala, która bardzo szybko może spowodować nasz upadek. Zawsze w rezerwie powinniśmy mieć odłożone pieniądze na kilka następnych rat i wymaganych płatności (np. czynsz) na wypadek choroby, utraty pracy itp. Zbudujmy własny fundusz bezpieczeństwa.

I najważniejsze, jeśli masz problem ze spłatą zobowiązań jak najszybciej skontaktuj się z bankiem lub instytucją, której zalegamy pieniądze.  Im zależy na tym, aby odzyskać pieniądze i na pewno postarają się nam coś doradzić – zawieszenie 1 raty, rozłożenie płatności itp. Nie mówmy sobie, że nie ma problemu ponieważ odsetki później mogą nas przygnieść i będziemy się chować przed komornikami przez resztę życia.

Odłączmy sie od masy, sami decydujmy o własnym życiu!

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii fundusze i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.