2013: Faktury po nowemu

dokumenty - ikonaOd 1 stycznia 2013 roku zmieniło się sporo jeśli chodzi o wystawianie faktur VAT. Teraz nie ma już potrzeby na fakturze pisania „Faktura VAT”, wystarczy „Faktura”. Przy sporządzaniu faktur nie nanosi się również już określeń: Faktura VAT-MP, Faktura VAT marża, a także informacji, że podatek rozlicza nabywca faktury. Inne nowości:

 • Nie-płatnicy VAT
  Od teraz zarejestrowani podatnicy VAT zwolnieni również mogą wystawiać faktury.
 • Będzie można wystawiać faktury uproszczone
  Podatnik, dokonujący sprzedaży do kwoty brutto 450 zł, będzie mógł wystawiać tzw. faktury uproszczone. Na fakturach uproszczonych będzie można umieścić jedynie NIP nabywcy, bez konieczności wskazywania jego adresu i nazwy. Poza tym, podatnik będzie miał obowiązek wskazać datę wystawienia dokumentu, przedmiot sprzedanych towarów lub usług oraz kwotę należnego VAT i łączną kwotę należności brutto. Zapis ma uprościć i skrócić procedurę wystawiania dokumentów sprzedaży dla transakcji o niewielkich kwotach. Może znaleźć to praktyczne zastosowanie np. na stacjach benzynowych, w kioskach czy w punktach obsługi klientów w supermarketach czy sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. Faktura uproszczona pod względem treści będzie zbliżona do obecnie stosowanych paragonów fiskalnych.
 • Będzie można wystawiać faktury zbiorcze
  Podatnik, który dokona więcej niż jednej dostawy towarów lub usług dla jednego kontrahenta w jednym miesiącu kalendarzowym, będzie mógł wystawiać fakturę zbiorczą dokumentującą wszystkie te czynności.
 • Wystawiania faktur sprzedaży przez nabywcę
  Możliwość wystawiania faktury przez nabywcę towarów i usług w imieniu sprzedającego (podatnika) i na jego rzecz. Poza tym, faktury sprzedaży w imieniu i na rzecz sprzedającego będą mogły wystawiać strony trzecie (np. przedstawiciel podatkowy czy biuro rachunkowe), upoważnione do tego przez podatnika. Nie trzeba powiadamiać już o tym fakcie Urzędu Skarbowego.
 • Brak numeru rejestracyjnego auta na fakturze za zakup paliwa
  Od nowego roku zlikwidowany został obowiązek umieszczania numeru rejestracyjnego pojazdu na fakturach dokumentujących nabycie paliw (benzyny, oleju napędowego, autogazu).
 • Większa swoboda w posługiwaniu się fakturami elektronicznymi
  Pojawiła się tzw. domniemana akceptacja otrzymywania faktur elektronicznych. To oznacza, że jeśli sprzedający wyśle do kupującego e-fakturę, sam fakt jej zapłaty oznaczać będzie akceptację. Zakładając, że od 2013 r. wystawca „przejdzie” na faktury elektroniczne, to nabywca, który nie będzie chciał otrzymywać e-faktur od sprzedającego, będzie musiał zgłosić formalny sprzeciw, by nadal otrzymywać faktury w formie papierowej.
 • Metoda kasowa dla małego płatnika
  W przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika VAT obowiązek podatkowy powstanie z dniem otrzymania całości lub części zapłaty.
 • Obowiązek pomniejszenia podatku naliczonego
  Nieuregulowanie należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub usług w terminie 150 dni, od dnia upływu termin płatności, zobowiązuje dłużnika do korekty odliczone kwoty podatku z faktury.

Coś się zmienia na plus (sporo dzięki wymogom UE), ale do swobody gospodarczej Polsce jeszcze daleko.

Źródło: MF oraz Urząd Skarbowy

Ten wpis został opublikowany w kategorii ze świata i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.