Do 20 lutego możesz przejść na rozliczenie kwartalne

Jeśli jesteś przedsiębiorcą (posiadasz działalność gospodarczą) a nie rozliczasz się jeszcze kwartalnie z podatków powinieneś to zmienić.

Kwartalna forma rozliczenia przedsiębiorcy daje większą możliwość optymalizacji należności podatkowych (w tym lepszą płynność) jak również zmniejsza obowiązki biurokratyczne wobec Urzędu Skarbowego (chociażby mniejsza ilość deklaracji w ciągu roku).

Od 2007 r. podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej lub podatkiem liniowym oraz spełniający kryteria uznania za małego podatnika (obrót do 1 200 000 euro) mają możliwość wpłacania zaliczek na podatek dochodowy obliczanych za okresy kwartalne.

Do 20 lutego mamy czas na decyzję i powiadomienie o tym fakcie na piśmie naczelnika US. Dzięki temu zaliczki na podatek dochodowy będziemy wpłacać w terminie do 20 każdego miesiąca następującego po danym kwartale – czyli do:

  • 20.04 – za I kwartał
  • 20.07 – za II kwartał
  • 20.10 – za III kwartał
  • 20.01 – za IV kwartał

Oznacza to, że konieczność zapłaty podatku będzie miało miejsce co 3 miesiące, za cały kwartał. Tym samym środki, które podlegałyby wpłacie do US pozostają dłużej do dyspozycji przedsiębiorcy, umożliwiając finansowanie bieżących wydatków i inwestycji.

Należy pamiętać, że osobno zgłaszamy chęć zmiany rozliczania kwartalnego dla podatku dochodowego i podatku VAT.

Aby zmienić również rozliczanie z podatku VAT na kwartalne należy wypełnić druk VAT-R jako aktualizację danych, zaznaczając poz. 44 punkt nr 1 i poz. 51, do dnia 25 lutego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii ze świata i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.