Mieszkanie dla Młodych od stycznia 2014

Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał również ustawę, która określa zasady pomocy państwa dla osób planujących zakup swojego pierwszego mieszkania (tzw. program Mieszkanie dla Młodych).

Niestety poprawki Sejmu nie przeszły, i dopłaty będą oferowane wyłącznie do nowych mieszkań (do 75m kw.) i domków (do 100m kw.), z wyłączeniem rynku wtórnego. Należy spodziewać się, że w 2014 roku z tego powodu znów ceny mieszkań na rynku pójdą w górę.

Program kierowany jest do osób, które nie ukończyły 35. roku życia (w przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego małżonka). Single oraz pary bezdzietne mogą liczyć na wsparcie w wysokości 10 procent wartości odtworzeniowej lokalu. Jeśli w rodzinie jest jedno dziecko limit rośnie do 15 proc. Jeśli w przeciągu 5 lat urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko – wsparcie rośnie o kolejne 5 procent.

W przeciwieństwie do poprzedniego programu (Rodzina na swoim) dopłatę otrzymamy na samym początku w postaci dofinansowania wkładu własnego przy kredycie hipotecznym (przelewem dostanie Bank bez naszego udziału).

I na koniec najważniejsza uwaga. Aby skorzystać z MdM nie można posiadać żadnej nieruchomości, nabyć w trakcie programu innej nieruchomości, nieruchomości nie można również sprzedać, wynająć, jak również zmienić jej cele (np. pod cele usługowe) przez okres 5 lat.

Ten wpis został opublikowany w kategorii ze świata i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.